sobota, 29 września 2012

Jak pozbyć się kataru w mniej niż minutę.

Czy istnieje sposób na pozbycie się kataru w mniej niż minutę? Można powiedzieć, że tak.
Niestety jego działanie ogranicza się także do kilku minut, więc jest to raczej sposób na chwilę.

Oto i on:
1. Zatkaj nos.
2. Wykonaj kilka pompek na bezdechu.

Tylko nie przesadź z ilością, bo zamiast pozbycia kataru, pozbędziesz się przytomności.
Efekt? Drożny nos na kilka chwil.
W dodatku łączy przyjemne z pożytecznym, gdyby chcieć utrzymywać drożny nos tym sposobem, dorobilibyśmy się po pewnym czasie pokaźnych mięśni ;)

czwartek, 13 września 2012

Porównanie domowych sposobów na katar z "aptekowymi".

Aby pokazać w czym domowe metody leczenia kataru są lepsze od metod "aptekowych" przeprowadzę krótką analizę wad i zalet obu metod. Mam sporo doświadczeń zarówno z jednymi jak i drugimi, więc postaram się wymienić ich co najmniej kilka dla każdej grupy.


Metody aptekowe:
+ dłuższe działanie
+ łatwość użycia 

- cena
- mogą prowadzić do uzależnienia
- efekty uboczne
- nie wszystkie są skuteczne


Metody domowe:
+ naturalne i raczej nieszkodliwe
+ tanie
+ często dostępne bez wychodzenia z domu

- krótsze działanie
- wymagają przygotowania
- nie wszystkie są skuteczne


Podsumowując, największą przewagą leków na katar jest długość ich działania i łatwość ich użycia w każdym miejscu. Wystarczy wziąć tabletkę albo zaaplikować krople i mamy drożny nos. Ale ta łatwość może być zgubna, bo leki na katar mogą uzależniać. Tak, to nie żart, mnie też to spotkało i od tego czasu unikam ich jak ognia. W przyszłości opiszę jak doszło do uzależnienia w moim przypadku, a tymczasem TUTAJ możecie przeczytać historię bardzo podobną do mojej. Kolejnymi wadami leków poza tym, że powodują uzależnienia i są zazwyczaj są droższe, jest powodowanie przez nie efektów ubocznych takich jak pieczenie i podrażnienie błony śluzowej, chociaż mocne olejki eteryczne też to potrafią. 

niedziela, 9 września 2012

Inhalacje na katar.

Jedną z najbardziej znanych i rozpowszechnionych metod domowego leczenia kataru są inhalacje.
W moim wydaniu polegały one na dodawaniu do garnka z bardzo gorącą wodą, odpowiedniej ilości substancji, czy też zioła. Słyszałem już mnóstwo wariacji na ich temat, jednak nie wszystkie przetestowałem.
Próbowałem tylko(albo aż) inhalacji z udziałem:
  • olejków eterycznych kupionych w sklepie
  • rumianku
  • majeranku
  • tymianku
  • amolu
Zacznijmy od najskuteczniejszej moim zdaniem metody, czyli tej z udziałem olejków eterycznych. Stosowałem kilka rodzajów olejków, między innymi z mięty pieprzowej, sosny czy eukaliptusa. Muszę przyznać, że napar przyrządzony z użyciem olejku eterycznego potrafi być naprawdę drażniący, więc radzę ostrożnie obchodzić się z jego ilością. Ja stosowałem kilka kropel na dość duży garnek. Efekty takiej inhalacji, czyli udrożniony nos, utrzymują się maksymalnie kilka godzin, więc trzeba powtarzać tę operację kilka razy w ciągu dnia. Inhalacja z użyciem amolu działała podobnie, z tym, że wymagała znacznie większej jego ilości, żeby uzyskać taki sam drażniący efekt jak w przypadku olejków.

Kolejną według skuteczności metodą, są inhalacje z użyciem różnych ziół. Nie wiem na ile miarodajna jest moja ocena, bo nie mam dostępu do samodzielnie przygotowanych ziół i korzystałem głównie z ich wersji w formie przypraw, która pewnie jest znacznie słabsza, więc mój napar mógł nie mieć takiej mocy, jaką powinien. W każdym razie po dodaniu kilku łyżek, też można odczuć drażniący efekt, jednak jest on słabszy niż w przypadku olejków eterycznych i efekty też utrzymują się krócej.

Napar z rumianku jest moim zdaniem najmniej skuteczną metodą, bo jest najbardziej delikatny. Za to pewnie będzie lepiej się sprawdzał w przypadku dzieci, dla których inne napary mogą okazać się za mocne.


sobota, 8 września 2012

Chrzan - czyli natychmiastowo czysty nos.

Chrzan jest niewątpliwie jedną z najbardziej skutecznych naturalnych metod na katar jakie wypróbowałem. Istnieją dwie szkoły jego stosowania. W pierwszej wdychamy opary świeżo startego chrzanu, a w drugiej wystarczy tylko zjeść odrobinę, a jeżeli tylko jest odpowiednio ostry, nasz nos momentalnie stanie się drożny, a nasze oczy zaczną łzawić. Najlepszy chrzan do udrażniania nosa, to oczywiście ten przygotowany samodzielnie, ale odpowiednio ostra wersja sklepowa również poradzi sobie z tym zadaniem.

Jak przyrządzić chrzan? 
Na początku będzie nam potrzebny korzeń chrzanu. Jeżeli będziemy mieli szczęście uda nam się go kupić. W przepisach pojawia się też śmietana, masło i inne podobne składniki, łagodzące ostry smak chrzanu, ale do celów oczyszczania nosa powinno nam zależeć, aby chrzan był jak najmocniejszy, więc je pomińmy. Nam potrzebny będzie jedynie kwasek cytrynowy, aby nasz chrzan nie ściemniał.
Na początek korzeń chrzanu należy dokładnie oczyścić i obrać. Następnie trzemy lub do wdychania ewentualnie siekamy nasz korzeń, dodajemy odrobinę kwasku cytrynowego i gotowe.

Tak przygotowany chrzan zjadamy lub wdychamy kilkukrotnie w ciągu dnia. I tu wychodzi wada tej metody. Jest ona jak większość domowych metod leczenia kataru dosyć krótkotrwała i wymaga częstego stosowania, aby była skuteczna.

piątek, 7 września 2012

Domowe sposoby na katar - skuteczność.

Ze skutecznością domowych metod na katar jest tak, jak z... no właśnie jak nie wiem z czym. To zbyt szerokie pojęcie, żeby generalizować. Nie można jednoznacznie napisać czy są skuteczne, czy nie, bo obejmują zbyt szeroki zakres metod. Od tych racjonalnych i skutecznych, do tych zupełnie absurdalnych przy których już na pierwszy rzut oka widać, że ich skuteczność będzie wątpliwa.
Złośliwi twierdzą, że z katarem jest jak z przeziębieniem, leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień.
Nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem. Poznałem wiele metod, które potrafią przynieść ulgę. A ja jak mało kto potrafię docenić komfort drożnego nosa, choćby przez chwilę. I właśnie czas jest tu kluczowy, bo zdecydowana większość metod naturalnych, w przeciwieństwie do kropel do nosa, nie działa długo i wymaga wielokrotnego powtarzania. Jednak w ich przypadku nie grożą nam raczej efekty uboczne jak w przypadku stosowania kropel, więc warto poświęcić trochę więcej czasu dla swojego zdrowia.